I duno how much you enjoy cooking, but you can do a lot with some cheap staples. My girlfriend an I stock up on rice, pasta, pinto beans, potatoes, and onions. We goto the store once a week to buy a few other things we need for whatever we are into cooking, sandwich meat and cheese.
We eat much less meat, but we still eat it. We save up a hundred bucks every 6 months or so and goto costco (find a buddy with a card), and buy just meat with it, oil and canned tomatoes are useful too. Not sure how much time you have, but I bake a lot of bread too, its much cheaper and if your good its about a hundred times better then you can buy in the store. If you are interested I recently bought a book by a guy called Peter Reinhat its solely on whole wheat breads and with it I am producing the best whole wheat bread I have ever eaten.
The cheaper cuts of meat, such as the shoulder, are most often much tastier, but only if you cook them nice and slow. We managed to get a slow cooker for free from a neighbor, but they're always in the thrift stores here. Also, cooking large batches and freezing half and reheating the rest during the week is a cheap way to go. Things like french onion soup, gumbo, and chillie freeze quite well. Also fries and onion rings are awesome when cooked at home sometimes, not necessarily healthy, but awesome all the same.
Some stuff we cook often in large batches super cheap is chillie, mexican food, french onion soup, cottage pie, gumbo. Most often anything vegetarian is cheaper too, at the very least I find that I don't need as much meat as I used to. Also, we find different stores are cheaper for different ingredients (trader Joes seems to be good for dairy, costco and winco are good for meat and bulk ingredients, the local farmers market is good for vegetables, shop around) but usually, if it keeps for a long time, buy a lot of it and it will be cheaper.
Hope I helped, if I remember anything else that we do, I'll contribute as I go!
Sorry to hear about you becoming single, I hope all is A-OK.:thumbup:
P.S. I should note that me and my girlfriend, once we have pinto beans, rice, and pasta, and a few staples, we spend less then 20 bucks a week between us on food.