I am looking to stock up on some Mountain House for camping trips (Either car or ATV). On Cabelas they have #10 cans containing 20 Ounces (Chili Mac) selling for $30. They also have the standard pouches/bags containing 5 ounces of the same thing for $7. So, what's the point of buying the #10 cans (other than it might be easier to store) if they are more expensive oer ounce? Am I missing something here?