- Joined
- Jul 28, 2003
- Messages
- 1,617
1. * * * * Teaching Math In 1950
A logger sells a truckload of lumber for $100. * His cost of production is
4/5 of the price. What is his profit?
2. * * * * Teaching Math In 1960
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. * What is his profit?
3. * * * * Teaching Math In 1970
A logger sells a truckload of lumber for $100. * His cost of production is
$80. Did he make a profit?
4. * * * * Teaching Math In 1980
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.
5. * * * * Teaching Math In 1990
A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)
6. * * * * Teaching Math In 2006
Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la producciones es $80.
A logger sells a truckload of lumber for $100. * His cost of production is
4/5 of the price. What is his profit?
2. * * * * Teaching Math In 1960
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. * What is his profit?
3. * * * * Teaching Math In 1970
A logger sells a truckload of lumber for $100. * His cost of production is
$80. Did he make a profit?
4. * * * * Teaching Math In 1980
A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20. Your assignment: Underline the number 20.
5. * * * * Teaching Math In 1990
A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)
6. * * * * Teaching Math In 2006
Un hachero vende una carretada de maderapara $100. El costo de la producciones es $80.