Stacy E. Apelt - Bladesmith
ilmarinen - MODERATOR
Moderator
Knifemaker / Craftsman / Service Provider
- Joined
- Aug 20, 2004
- Messages
- 37,992
The following isn't meant to diminish the value of a Dewar to knifemakers who make production blades, or the convenience to a maker in a very rural location. However, I have known of many folks who got one only to have it end up sitting out by the shop empty after a years use.
Lots of folks want a dewer ... but not all really need one.
You have $200 in your dewar (great price) and lets say $20 in the LN plus the gas for the trip to refill it. That lasts a month or so. You said you could grind up several knives in the next 20 days. Lets say you can pump out a steady 5 blades a month (that's 60 a year). The dry ice was costing you $6 to $8 a HT session. That means that the dewar and one refill does the same as about 30 dry ice treatments. Since we are figuring on 5 blades a month, that means it will take 7 or 8 months to break even (because you will have to refill the dewar three or four times). From that point on, the dewar is roughly the same cost as the dry ice ... but you have a couple hour round trip to make added to that. Unless the grocery store carrying dry ice is far away ( not likely to be more than ten minutes away in your area) you are economically better off with dry ice.
Lots of folks want a dewer ... but not all really need one.
You have $200 in your dewar (great price) and lets say $20 in the LN plus the gas for the trip to refill it. That lasts a month or so. You said you could grind up several knives in the next 20 days. Lets say you can pump out a steady 5 blades a month (that's 60 a year). The dry ice was costing you $6 to $8 a HT session. That means that the dewar and one refill does the same as about 30 dry ice treatments. Since we are figuring on 5 blades a month, that means it will take 7 or 8 months to break even (because you will have to refill the dewar three or four times). From that point on, the dewar is roughly the same cost as the dry ice ... but you have a couple hour round trip to make added to that. Unless the grocery store carrying dry ice is far away ( not likely to be more than ten minutes away in your area) you are economically better off with dry ice.